A depresszió elszívja életenergiánkat, reménytelenségbe sodor, elfelejteti velünk mindazt, ami előre hajt és negatív módon befolyásolja önmagunk és kapcsolataink megítélését. Amennyiben élete során átélte már, vagy valamilyen módon kapcsolatba került a depresszióval, akkor bizonyára tisztában van azzal, hogy az ilyen típusú problémákat nem könnyű kezelni. A jó hír viszont az, hogy lehetséges. A depresszió kezelése nehéz téma, ajánlatos szakszerű segítséget igénybe venni. Persze egyedül is reményteli lehet megküzdeni ezzel a problémával, még akkor is, ha ez sokszor nem eredményezi a teljes gyógyulást. A depresszió kezelése egyénenként nagyon eltérő lehet, hiszen a mögöttes probléma sem megegyező az egyes esetekben. A szakszerű pszichológiai segítség mellett, mint pl. a kognitív terápiák, dinamikus feltáró terápiák, módosult tudatállapotok, vannak általános hétköznapi irányvonalak is, amelyeket bárki alkalmazhat az ilyen nehéz időszakokban lelki egészsége helyreállítására.
Ne gondoljunk nagy dolgokra, lehet bármilyen apróság, amit önmagunkért teszünk és kifejezetten csak azért, hogy egy kis jókedvet vigyünk a napunkba. Akár most azonnal táncolhatunk egyet a kedvenc számunkra, tehetünk egy gyors sétát a háztömb körül, vagy csinálhatunk bármi mást, amiből erőt tudunk meríteni. Ebből a kis pozitivitásból is feltöltekezhetünk és haladhatunk tovább.
A lehangoltság és a depresszió arra késztetheti az embert, hogy megvonja magától azokat a dolgokat, amiket szeret az életben, ilyenkor nem tudja megengedi magának, hogy jó dolgok történjenek vele, vagy hogy egyáltalán bármi is történjen vele. Ezek miatt is fontos a depresszió kezelése.
További előrelépés lehet, ha kimozdulunk a friss levegőre. A szabadban nemcsak izgalmas dolgokat láthatunk, tehetünk, hanem magunkba szívhatjuk a napfényt, a friss levegőt, ami szintén jó hatással lehet testi, lelki egészségünkre. Elég csak 10-15 percet kint töltenünk egy szép, ideális környezetben és máris jobb lesz a közérzetünk. Az ilyen helyek megtalálása mindenkinek az egyéni feladata, de hosszú távon sokat meríthetünk belőle.
De mi van akkor, ha úgy érzi, hogy mindezeket nem akarja megtenni és csak tehernek érez minden változást? A depresszió velejárója lehet az is, ha egyáltalán nem akar emberek közé menni, mint ahogy önmagáért sem akar semmit sem tenni, és ettől még rosszabbul érezheti magát.
A depresszió kezelése és lelki egészségünk megőrzése szempontjából is meghatározó az, hogy mennyire figyelünk oda testünkre. Az odafigyelést a változatos, vitaminokkal teli, helyes étrend és a szervezetünk által megkövetelt mozgásmennyiség jelenti. A helyes étrend nem arról szól, hogy megvon magától mindent, amit szeret, és kizárólag csak egészségesnek mondott ételeket fogyaszt, hanem azokról az ételekről, melyek kellően egészségesek és finomak is. A szervezet által megkövetelt testmozgás sem napi több óra futást jelent. Nem kell túlerőltetnie magát, csak éppen annyit mozogjon, amennyi jól esik. A testi, fizikai állapot rendben tartásával képes a leginkább befolyásolni tüneteit, ha például úgy érzi, hogy egész nap nem akar kikelni az ágyból, nincs ereje semmire, és gyengének érzi magát. Mi történik abban az esetben, ha elegendő tápanyagot viszünk be szervezetünkbe és a megtermelt energiát fizikailag is hasznosítjuk? Ezzel az energiával segítheti a lelki folyamatok regenerálódását, akaratot és kitartást is nyerhet a kezdéshez vagy a folytatáshoz egyaránt.
Mit kezdjünk a negatív gondolatokkal, a gondolkodásunkkal? Mivel a gondolatvilágunk nagyon bonyolult és különböző, erre nem lehet általánosan elfogadott választ adni, és ezekhez sokszor mélyebbre kell ásnunk saját magunkban. Segíthet viszont az önismeret fejlesztése, az, hogy megfelelő kérdéseket tesz fel önmagának, vagy a megfelelő kérdéseket tehetik fel a pszichológus szakemberek is.
A depresszió kezelése komplex feladat. Az életmódbeli változtatások nem szolgáltatnak egyértelmű alapot arra, hogy meg is szabadulunk problémáinktól, a gyógyulási folyamatot viszont segíthetik.
Talán az egyik legnehezebben megoldható kérdés a depresszióval küzdő ember számára az, hogy ne zárkózzon el másoktól. A kapcsolattartás, a segítségkérés, és mások odafigyelésének elfogadása igen fontos dolog. Szakember segítségével a mély lelki folyamatok is kibogozhatók, a problémák feldolgozhatók. A Lélekközpont pszichológiai magánrendelésein minden páciensünk megfelelő útmutatásban, lelki vezetésben, vagy pszichoterápiás ellátásban részesül, valamint maximális odafigyelést kap tőlünk. Segítséget nyújtunk a különféle lelki eredetű problémák megoldásában, a depresszió leküzdésében, valamint a múltbéli traumák, személyiségi, párkapcsolati, önismereti problémák és krízisek feldolgozásában és kezelésében is.