„Mindaddig, amíg a tudattalan tudatossá nem válik, a tudatalatti fogja irányítani az életed, és Te sorsnak  fogod hívni.” (Carl Gustav Jung). 

“A tudatlanság áldás”- így szól a sokak által ismételt közmondás, de vajon tényleg így van?    

Mindannyiunkat érnek olyan érzelmi megrázkódtatások, fájdalmak, veszteségek és traumák, amelyek  befolyásolják későbbi kapcsolatainkat, megküzdésünket és meghatározzák, hogyan fogjuk élni az  életünket. 

Amikor egy ilyen esemény bekövetkezik és nincsen lehetőségünk vagy eszköztárunk, arra hogy  szembenézzünk a történésekkel és azok ránk gyakorolt érzelmi hatásaival, ezek az élmények elfojtásra  kerülnek. 

Gondoljunk például egy olyan esetre, ahol a szülőjét elveszített gyermeknek nincsen lehetősége megélni  veszteségét és kimutatni érzéseit, hiszen nem akarja tovább terhelni a házastársát elveszített másik  szülőt, így elfojtja bizonytalanságát, fájdalmát és félelmeit, mivel a “jó” viselkedés fontossága annyira  előtérbe kerül, hogy lehetséges, hogy megdolgozatlan gyásza akár csak évtizedekkel később kerülhet a  felszínre, amikor párkapcsolati elhagyástól való félelmével keres fel szakembert. 

De miért is jó nekünk, ha felszínre kerülnek ezek a dolgok, ha egyszer már jó mélyre eltemettük őket és  lehet nem is gondolunk soha rájuk? 

Az elfojtás bár rövid távon hasznos, hiszen lehetővé teszi, hogy látszólag zavartalanul folytassuk  mindennapjainkat, hosszútávon tudattalanunkba került elfojtott tartalmaink újra és újra begyűrűznek az  életünkbe és negatívan befolyásolhatják emberi kapcsolatainkat, szokásainkat vagy akár fizikai tünetek  formájában meg is betegíthetnek minket.

Mi is az a KIP és hogyan segíthet a tudattalan tartalmak feltárásában? 

Hanscarl Leuner orvos az 1950-es években dolgozta ki a KIP (katathym imaginatív pszichoterápia)  módszerét, amely egy olyan dinamikus és analitikus alapokra épülő imaginációs módszerek közé tartozó  eljárás, amely során a verbális és imaginációs eszközök egyidejű használatára kerül sor.  

A KIP olyan szimbolikus képekkel dolgozik, mint például természeti jelenségek, élőlények, mindennapi  tárgyak és eszközök, melyek az emberiség kezdete óta kultúrától függetlenül az életünk részét képezik. A  képek “előhívása” nem hipnotikus, de relaxált állapotban történik a terapeuta vezetésével. A KIP terápiás  ülések során egyszerűbb szimbolikus képektől haladunk a bonyolultabbak felé, amelyek asszociációk  révén lehetőséget adnak a személy elakadásainak, konfliktusainak, indulatainak, félelmeinek, vágyainak és életének fájdalommal telített eseményeinek, elfeledett vagy felszínen lévő traumáinak és egyéb elfojtott  lelki tartalmainak feltárására, értelmezésére és átformálására. Mindezt a terapeuta elfogadással,  empátiával és biztonságos légkör teremtésével kíséri.  

Az imaginációt követő beszélgetések során az imaginált szimbólumok tudatos szintre kerülnek, így  lehetőség nyílik arra, hogy jobban feltárjuk és megértsük saját érzéseinket, gondolkodásunkat, működési  módunkat a mindennapok során. Ezzel egyidejűleg növekedhet a belátásunk és megértésünk saját magunk  irányába. Korábbi élményeink érzelmi feldolgozása által pedig új megküzdési módokat alakíthatunk ki.  

Hogyan is működnek a szimbólumok az imaginációban?  

Az emberiség történelmét tekintve mindig is nagy jelentősége volt a szimbólumoknak. Carl Gustav Jung  alkotta meg a kollektív tudattalan fogalmát, amely szerint minden ember saját tudattalanján kívül létezik  egy közös tudattalan, amelyben benne lakozik minden valaha élt ember egységes tudása, ami  szimbólumokon, kialakult rítusokon és történeteken keresztül tükröződik kultúrától függetlenül minden  ember életében.

Gondoljunk csak gyermekkorunk szeretett meséire a legkisebb királyfiról, aki minden akadályt legyőzve  elnyeri méltó jutalmát vagy a gonosz boszorkány alakjára. A szimbólumok azonban ránk felnőttekre is  hatással vannak és megjelennek álmainkban, fantáziáinkban is egyaránt. Ezek mind olyan belső tartalmak, amelyek jelentéséről sokszor nem is tudunk, vagy mélyen eltemettük magunkban, az imaginaciós  módszerek segítségével pedig felfedezhetjük őket, bár ezek értelmezése általában gátolt, sokszor nem is  tudatosul, pedig nem csak a tudattalan létezését bizonyítják, de egyúttal ezen szimbólumok által a  tudattalanunk üzenni is próbál a számunkra valamit. Az imagináció fogalma alatt tehát olyan megjelenített  képeket értünk, amelyek személyiségünk legmélyebb, akár olyan életszakaszunkból magunkkal hordozott  tartalmainak megjelenítésére is szolgálhatnak, amikor még nem rendelkeztünk azon nyelvi készségekkel,  amelyek lehetővé tették volna, hogy leírjuk és megértsük, amit tapasztalunk.  

  

Kinek ajánljuk a KIP-et?  

A KIP rendkívül sokrétű az alkalmazhatóságát illetően, hiszen a legkülönfélébb lelki nehézségek  kezelésében tud a kliens számára segítséget nyújtani. Többek között ide sorolhatjuk a kora gyermekkori  vagy későbbi életszakaszban bekövetkezett traumák feldolgozását, hozott mintáink felismerését,  szorongásos és stresszkezeléses problémákat, gyász és veszteségek feldolgozását, indulatkezelési és  érzelemszabályozási nehézségeket, teljesítménnyel kapcsolatos elakadásokat, szülőkkel, párunkkal,  barátainkkal és személyközi kapcsolatainkban megélt nehézségeket. Megfelelő kompetencia megléte  mellett személyiségzavarok kezelésére is alkalmas.  

Bár az imaginatív módszerek szakirodalma igen bő és számos bizonyíték van arra, hogy általuk jelentős,  valamint hosszútávon is maradandó változásokat lehet elérni, ugyanakkor mindenki más tapasztalata és a  tudományos eredmények mellett is a sajátélmény az, ami legnagyobb meggyőző erővel tud bírni.

Ábrahám Izsák János

pszichológus Budapest

pszichológus Budapest 14. kerület

 

https://www.lelekkozpont.hu/pszichologus-budapest/

https://www.lelekkozpont.hu/pszichologiai-konzultacio/

https://www.lelekkozpont.hu/egyeni-terapia-egyeni-pszichoterapia-csoportos-pszichoterapia/

KIP Imaginációs terápiás | Budapest pszichológus | Lelekkozpont.hu

https://www.lelekkozpont.hu/kriziskezeles/

Tudattalan feltáró munka | Klinikai szakpszichológus | Lelekkozpont.hu

Tünetek, krízis | Szorongás problémák pszichológus | Lelekkozpont.hu

Személyiség elakadásai | Klinikai szakpszichológus | Lelekkozpont.hu