A pszichológiai módszerek tárháza igen széles és változatos. Sok különböző megközelítéssel, eszközzel és szemlélettel dolgoznak a szakemberek. Mindegyik módszer más aspektusaival dolgozik a pszichének, más erőforrásokat használ fel, más problémákra hatékony. A legtöbb pszichológus és pszichoterapeuta több irányzatban is képzett, hogy tudását a kliens igényei szerint tudja hasznosítani. Kliensként nehéz eligazodni ezeknek a technikáknak az útvesztőjében, megtalálni, hogy mi is lenne számunkra a legjobb. Éppen ezért most szeretnék bemutatni egy általam használt módszert, a Katathym Imaginatív Pszichoterápiát (röviden KIP).
A KIP a tudatalatti feltárását célozza meg. Azáltal fejti ki terápiás hatását, hogy a kliens szimbolikus szinten megéli az érzéseit, késztetéseit, vágyait, így azok felszínre kerülnek. A megjelenő szimbólumokat lehet közösen értelmezni, és van, aki meg is alkotja őket, például egy rajz keretében. Ilyenkor a kreatív asszociációnak nagy szerepe van, mert bár vannak általánosan elterjedt szimbólumok, amik sok embernek jelentenek hasonlót, mégis mindenkinek a saját gondolatai, megélései számítanak leginkább.
A képek előhívása módosult tudatállapotban történik. A kliens relaxált, esetleg hipnotikus állapotba kerül, és így képzeli el a pszichológus által adott képet. Ehhez nincs szükség különösebben fejlett képzelőerőre; művészi beállítottsággal vagy anélkül is remekül működik. Ezen túl olyanok is végezhetik a KIP-et, akik nem gyakorlottak relaxációban, nehezen lazulnak el vagy sosem éltek még át hipnózist. A pszichológus mindenkinek a sajátos igényére tudja alakítani a képek előhívását.
Miután megtörtént az elmélyülés és a kép elképzelése, kliens és pszichológus együtt járják körbe a megjelenő szimbólumokat. Módosult tudatállapotban történik a beszélgetés a képekről, hogy minden fontos részlet megjelenjen és a felszínre jöjjön. Ezután már éber-normál tudatállapotban beszélgetünk a feltörő érzésekről, gondolatokról, és arról, vajon melyik részlet mit takarhat. A kliens ilyenkor nyugodtan elengedheti a fantáziáját, szabadon asszociálhat, bevetheti tapasztalatait és emlékeit.
Mégis milyen képeket kell elképzelni? A módszer 3 kategóriára osztja a képeket. Az első kategória az alap képek, ami mindig ugyanazt az 5 témát takarja. Ezek az alap szimbólumok egy átfogó képet adnak a kliens problémájáról, megszólítják az általánosabb témákat. Ezután jönnek a középfokú, majd felsőfokú képek, amiket a pszichológus már kifejezetten a kliens igényeihez válogat. Itt már konkrét érzelmek, vágyak, indulatok feldolgozása a cél, kezdetét veszi az intenzív terápiás munka.
A folyamat hossza egyénre szabott, nem adott ülés számból áll, hanem a képek alakulásának függvényében változik. A KIP egy közép-hosszú terápiás irányzat, ami azt jelenti, hogy általában fél év és két év között szokott lezárulni a folyamat, heti rendszeresség mellett.
A módszer azoknak ajánlott, aki mélyebb megértésre vágynak, és a probléma gyökeréig szeretnének leásni. Alapvetően analitikus megközelítésből dolgozunk, tehát a személyiség egészének megértése a cél. Nagyon hasznos lehet önismeretben, hangulatzavarok kezelésében, de személyiségzavaroknál is alkalmazhatja klinikai szakpszichológus, illetve életvezetési elakadások gyökérokainak feltárására is alkalmas.
A KIP tehát sok szempontból izgalmas módszer, nagyon jól használható terápiás és konzultációs folyamatokban. Szimbólumai által a tudatalatti mély rétegei kerülnek feltárásra. A relaxáció önmagában is feltöltő lehet, az imagináció pedig eszközt kínál a pszichológiai munkához.
Szőke Anna
www.lelekkozpont.hu