Az autogén tréning szó az autogén (önerejéből való képesség), és a tréning (edzés, gyakorlás), szavakból tevődik össze. „A relaxáció ellazulást, ellazítást, testi-lelki-szellemi egyensúlyteremtést jelölő fogalom.” (1)
Az autogén tréninget Schultz, német pszichiáter dolgozta ki, könyvét azonban csak 1932-ben publikálta. Módszerét megfigyeléseire alapozta, elsősorban a hipnózis és jóga elemeiből építette fel. (2)
A gyakorlatok alapfokból és felsőfokból állnak. Az általános lazítás gyakorlat után az alapfok hat egymásra épülő lépése: a nehezedés, melegedés, keringés és szív, légzés, napfonat (has melegedése), fej és vazomotorium (homlok hűvös) gyakorlat. A felsőfok célzott szervtréninget, speciális célformulákat, fókuszolást és meditáció-imaginációt alkalmaz. (3)
Az AT gyakorlásának testi hatásai, hogy lassul a légzés, megszűnik az izomfeszülés, csökken a vérnyomás és szívritmus. A pszichés hatása, hogy csökken a szorongás. Áthangolás jön létre. A módszer elsajátítsa rendszeres gyakorlással és élményfeldolgozással történik. Az ellazulást a testi működésekre való irányultság és passzív koncentráció segítségével érjük el. A cél a testi- és pszichés önszabályozás elsajátítása, teljesítmény fokozása, regeneráció segítése, szorongás és stressz csökkentése. (1)
A szimbólumterápia az autogén tréningre épül.
Az imagináció fogalma az „imago” latin szóból vezethető le, jelentése: kép, hasonmás, látszat. Ha a szemünket becsukjuk, elképzelhetünk bármit, már meg is jelenik. lelki szemeink előtt. A fantáziálás, a belső kép nélküli képzelődés ugyanakkor nem imagináció, mivel a tudatosság hatja át.
Az imaginatív technikában relaxált állapotban képeket/szimbólumokat „hívunk”, strukturált, tematikus módon, illetve a felmerülő problémáknak megfelelően. Az imagináció során belső képeket alkotunk, ezzel a pszichés energia kép formájában jelenik meg, válik „kézzelfoghatóvá”. Az átélésben megengedő attitűddel adjuk át magunkat a meditációs élménynek, azaz mindazzal szemben elfogadóak vagyunk, ami a meditáció alatt bensőkben történik. A meditációs élményfeldolgozás során a tudatosítás, az élmények integrálása történik.
A meditáció rendszerint olyan lelkiállapotra utal, amikor a testet tudatosan ellazítjuk, és szellemünket átengedjük a nyugalomnak és a belsőnkre való koncentrálásnak. A cél a lelki béke, megnyugvás keresése. Ilyenkor sikerül a környezetből kikapcsolódni, úgyhogy pszichológiai szempontból az élményt megváltozott tudatállapotnak nevezzük. A meditáció jelenlét. Megszűnik minden, az Itt és Most van. Meditáció során kontemplálunk. Mindent érzékelünk.
Az imaginatív-meditatív tréning hatásai:
- Belső beleegyezés, megengedő, elfogadó hozzáállás
- A testi-lelki mivoltunkba vetett bizalom újraértékelése
- Alapviszonyulásunk, életszemléletünk átgondolása, formálása
- Az egészség fogalom átértékelésének lehetősége
- Társ-és önismeret fokozódása
- Értékrendezés, jellemképzés
- Az érzelmi reakciók és a viselkedésminták átdolgozása
Szimbólumterápiában a meditatív módon képi megjelenítésekkel dolgozunk. Fontos az ellazult testi-lelki állapot és a befelé forduló befogadó figyelem. Magyarországon szimbólumterápiának nevezik a módszert, más országokban meditációnak, imaginációnak, vizualizációnak vagy éber álomnak. (4)
Az imagináció jelentése: kép, hasonmás, látszat. Az imaginációt nem hatja át a tudatosság, belső képeket alkotunk relaxált állapotban. A szimbólumokat tematikusan hívjuk vagy a kliens problémáihoz választjuk. Fontos, hogy megengedő attitűddel adjuk át magunkat a meditációnak. A tudatosítás és az élmények integrálása az élményfeldolgozással végezzük. (4)
A meditáció során a testet tudatosan ellazítjuk, és átengedjük magunkat a nyugalomnak és a befelé fordulásnak. A hatékony belső képek előhívásához megváltozott tudatállapot elérése szükséges.
A szimbólumterápia öt témaköre: a testi tudatosság képei, az alapszimbólumok, belső utak, belső, mély önismeret és az értékrendezés. A munkánk során ezekből választunk a kliens problémáihoz megfelelőt.
Felhasznált irodalom:
- Bagdy, M., és Koronkai, B. (1988). Relaxációs módszerek. (108-125). Budapest, Medicina Kiadó
- Szőnyi, M. (2000). Relaxációs és imaginatív terápiák In: G. Szőnyi, J. Füredi, A pszichoterápia tankönyve (341-353), Budapest: Medicina Könyvkiadó
- Szőnyi, M. (2000). Relaxációs és imaginatív terápiák In: G. Szőnyi, J. Füredi, A pszichoterápia tankönyve (341-353), Budapest: Medicina Könyvkiadó
- Németh, M. és Szőnyi, M. (2015): Relaxációs-és szimbólumterápiás módszerek, In: Pszichoterápia TK. (2015). Budapest, Medicina Kiadó
Bagdy, E. (1993). Relaxációs és szimbólumterápiák. Psychiatria Hungarica 8(3), 161-167.
Kun Orsolya Zsuzsanna
Pszichológus Budapest
Pszichológus Budapest 14. kerület
Pszichológus Budapest 5. kerület
https://www.lelekkozpont.hu/pszichologus-budapest/
https://www.lelekkozpont.hu/pszichologiai-konzultacio/
https://www.lelekkozpont.hu/egyeni-terapia-egyeni-pszichoterapia-csoportos-pszichoterapia/
Tünetek, krízis | Szorongás problémák pszichológus | Lelekkozpont.hu
https://www.lelekkozpont.hu/meditacio-szimbolumterapia/
Munkatársaink – Janovszki Gabriella pszichológus honlapja, Budapest, Zugló (lelekkozpont.hu)
Janovszki Gabriella szakmai vezető | Budapest pszichológus | Lelekkozpont.hu