A meditációs és szimbólum terápiák hatásmechanizmusáról
Az autogén tréning: 7 fokozatból áll: 1. lazítás, 2. nehezedés, 3. átmelegedés, 4. szívműködés, 5. légzés működés, 6. zsigeri és 7. fejre vonatkozó formulák kerülnek alkalmazásra.
Az autogén tréning terápia célja: testi-lelki-szellemi nyugalmi állapot létrehozása, az izom-neurovaszkurális rendszer ellazítása, passzív koncentráció segítségével a pszichés feszültségek kioldása, a belső konfliktusok feldolgozása. Gyakorlás terápia, segít a magasabb önszabályozás elérésében, beépül az életvitelbe, belső egységet hoz létre.
Az autogén tréning gyökerei:
– A jóga: több évezredes tapasztalat, melyet Patanjali gyűjtött és állított rendszerbe. Jelentése: összeilleszt, befog, igába hajt. Az ind filozófiai hagyományra épül: a koncentráció, meditáció és extázis jelenségeit alkalmazza.
– A sámánisztikus gyógyítás: melynek lényege a belső energiák segítő erőként való megjelenítése, a lélekrészek közti integráció megteremtése.
– A keresztény misztika: meditatív és kontemplatív eszközei. Az aszkézis létrehozása gyakorlás, edzés, foglalkozás segítségével.
Meditáció, meditációs terápiák:
Mit tapasztalunk a pszichoterápiás meditáció során?
A meditáció építkező jellegű módszer: rendszerezett előhívásokat használ a személység egésszé/egészségessé válása, felépülése érdekében.
Módszertanilag strukturált: alapfokon az autogén tréning hét fokozata, középfokon: a szervtréningek, célformulák, fókuszolás és testi állapotváltozás gyakorlatai, felsőfokon: meditációs, imaginációs célzott hívóképek kerülnek alkalmazásra.
Az egyszerűtől halad a komplex felé, a felszíntől – a mélység felé, az asszociációtól – az elemzés felé.
A meditáció, mint terápiás módszer tematikusan strukturált: a hívószavak, hívóképek lélektani felszólító jelleggel bírnak és transzformáló, kimozdító hatásúak. Gyakorlásuk mindenképpen változást idéz elő, mert a világegyetem működése és egyben célja az állandó mozgás, így semmi nem maradhat változatlan.
A személyiség több rétegét érinti a belső átalakulás:testi, lelki-érzelmi-pszichodinamikai, szellemi-erkölcsi-transzperszonális dimenziók harmóniájának megteremtésére törekszik (önmagára találás, önmegvalósítás, önkiteljesedés, önmagán túlmutató értékrendezés, személyes válaszkeresés végső kérdésekre).
Legfőbb lényege a képi megjelenítés, amely önmagában véve is transzformációs dinamikával jár.
Janovszki Gabriella