Hipnózis:

A hipnózis olyan módosult tudatállapot, amelyben racionális elemző képességünk lecsökken, így mélyebb tudatszintre, belső tudatalattink világába merülhetünk. Nagyon fontos lehetőség ez számunkra, mert problémáink nagy része, tudatalatti világunkban raktározódik. Maga a hipnózis szó a görög „hypnos” (alvás) szóból származik, bár valójában a hipnózis állapota különbözik az alvástól. Talán azért kötődik mégis ilyen hangsúlyosan az alváshoz a köztudatban, mert a hipnózis leggyakrabban alkalmazott alapja, valamelyik relaxációs technika alkalmazása, ami az izmok ellazításán nyugszik. A tudatállapot megváltozását sok jelenség kíséri: a személy kevésbé vesz tudomást a külső környezetről, figyelme befelé, magára, a saját élményeire irányul. Képzelete élénkebbé válik, gondolkodása kevésbé racionális, inkább az érzelmei kerülnek előtérbe, ezáltal képes felidézni régi, a tünetek szempontjából érzelmileg hangsúlyos, ámde elfojtott, vagyis a tudatos gondolkodás számára elzárt korai élményeket.

A hipnózis jellemzői:

  1. A megfelelően ellazult emberek hipnózisbannyitottak a szuggesztiókra, ami jól használható konkrét tüneteik enyhítésére, pl. különféle fájdalmak csillapítására, testi tüneteik, szorongásaik, félelmeik, fóbiáik oldására.
  2. Ez a technika megkönnyíti a múltban átélt – és többnyire elfojtott – traumatikus élmények felszínre hozását, valamint azok feldolgozását. Ezáltal csökkenthetjük, illetve teljesen meg is szüntethetjük ezek negatív hatását jelenlegi életünkre.
  3. Módosult tudatállapotban keletkező mélyebb tudatszintünk jól alkalmazható rejtett potenciáljaink, pozitív erőforrásaink mozgósítására is. Elősegíti belső világunkban új tanulási folyamatok elindítását, új képességek kibontakoztatását, végső soron önbizalmunk növekedését, önértékelésünk javulását.
  4. Módosult tudatállapotban megváltozik az a mód, ahogyan az emberi agy a korábbi élményeket, tapasztalatokat értelmezi, és ki tud alakulni egy új felfogást, amit követhet akár egy viselkedésbeli változás is a mindennapokban.

Ezért tudjuk a terápiás hipnózist jó hatékonyággal alkalmazni a gyógyítás, a teljesítményfokozás, a tanulás és sport területén egyaránt. A hipnózis terápiás célokra történő alkalmazását nevezzük hipnoterápiának. Fontos tudni, hogy hipnózis hatására sem viselkedik senki akarata ellenére, mert a tudatos kontroll ilyenkor is végig működik az emberben. Az ezzel kapcsolatos félreértéseket az is táplálhatja, hogy korábban a hipnózis kiváltására főként a hipnotizőr fölényét hangsúlyozó, direkt utasításokon alapuló technikákat használtak.

Az új, megengedő módszerek alkalmazásával a hipnoterapeuta inkább a páciens egyéni problémáihoz alkalmazkodó, a páciens belső igényeit követő segítőtárs. A hipnoterapeuta és a kliens egymásra hangolódásával kialakul egy feltétlen elfogadást létrehozó, bizalommal teli kapcsolat, mely leginkább az élet korai szakaszára, az ideális szülő-gyermek kapcsolatban megjelenő légkörre jellemző. A hipnózis, főként a hipnoterápia ezért is tud ilyen kiváló hatékonysággal hatni a legkorábbi időszakokban kialakult érzelmi hiányok feltöltésére és a korai traumák feldolgozására. Hipnoterápia alkalmazása során a befolyásolás mindig segítő szándékkal történik. A hipnózis célja ilyenkor a gyógyítás.

Tájékoztató jelleggel kiemelhető még, hogy hipnózissal történő kezelés során minden érzékszervi modalitást igyekszünk bevonni a terápiába. Az élmények attól függően is hatnak ránk, hogy melyik érzékszervünk domináns. A terápia során túlnyomóan inkább vizuális élményekben lehet részünk és fontos érzelmi állapotokat élhetünk meg magunkban, de az is előfordul, hogy valaki többnyire szaglás, tapintás vagy hallás útján éli majd át az élményeit.

Janovszki Gabriella